W związku z prowadzonymi przez naszą Kancelarię sprawami kredytów frankowych, Klienci – frankowicze często pytają nas:
- czy bankowi przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu?
- czy bank może żądać od kredytobiorcy zapłaty wynagrodzenia za udzielenie kredytu po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej?
- czy bank może wystąpić do Sądu z pozwem przeciwko kredytobiorcy o zapłatę wynagrodzenia za wypłacony kredyt?
- czy po wygraniu sprawy przeciwko bankowi frankowicze będą musieli zapłacić bankowi więcej niż tyle, ile pieniędzy otrzymali od banku z kredytu?
Te pytania spędzają frankowiczom sen z powiek. Nic dziwnego! Klienci obawiają się, że walka z Bankiem przyniesie więcej strat niż korzyści.
Odpowiadamy jednak zawsze, że należy sprzeciwić się pozwowi banku i podjąć z nimi walkę. Takie roszczenia banków są bezprawne i bezpodstawne. Żądanie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu nie ma żadnej podstawy prawnej.
Potwierdzają to najnowsze wyroki Sądów oddalające żądania banków o wynagrodzenie za bezumowne korzystnie z kredytu:
- wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z 22.08.2022 r. – I C 1386/22 – Sąd ocenił żądanie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu za w ogóle nieistniejące i nieznane w polskim porządku prawnym, nadto uznał roszczenia banku za przedawnione.
- wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z 24.11.2021 r. – I C 843/21 – Sąd uznał, że roszczenie takie nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach i nie ma żadnego uzasadnienia.
- wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 20.02.2020 r. – I ACa 635/19 – Sąd stwierdził, że brak jest podstaw do tego, by kredytobiorca w ramach rozliczenia nieważnej umowy na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu „płacił za korzystanie z pieniędzy”.
- wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 5.02.2020 r. – XXV C 1669/16 – Sąd stanął na stanowisku, że nie było zasadne roszczenie banku o zapłatę w części, jakiej przewyższałoby kwotę wykorzystanego kapitału.
Żądania banków o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie naruszają także prawo Unii Europejskiej, które jest bezpośrednio stosowane także w Polsce. Kredytobiorcy jako konsumenci są objęci ochroną konsumencką na mocy dyrektywy Rady Unii Europejskiej 93/13. Domaganie się przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kredytu w przypadku nieważności umowy kredytowej byłoby sprzeczne z odstraszającym charakterem dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (93/13). A więc, Banki powinny ponosić karę za stosowanie nieuczciwych warunków, dlatego nie należy się im żadne wynagrodzenie za udzielenie kredytu niezgodnego z prawem.
Powracając do początkowych pytań, Bank może więc skierować do kredytobiorcy wezwanie do zapłaty wynagrodzenia o bezumowne korzystanie z kapitału kredytu. Może też złożyć pozew o zapłatę lub wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.
W każdej z tych sytuacji konieczne jest podjęcie skutecznej obrony prawnej. Nawet pomimo korzystnych wyroków Sądów i wygranych frankowiczów we wcześniejszych sprawach, każda kolejna sprawa rozpoznawana jest indywidualnie. Dlatego brak właściwych czynności w procesie sądowym może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść banku.
A więc jeśli:
- otrzymałeś od Banku wezwanie do zapłaty,
- otrzymałeś od Sądu pozew o zapłatę wniesiony przeciwko Tobie przez Bank,
- otrzymałeś od Sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej z Bankiem;
NIE CZEKAJ! Skontaktuj się z nami!
NASZA KANCELARIA POMOŻE CI WYGRAĆ Z BANKIEM!